LELKI PROGRAMOKON VALÓ RÉSZVÉTELÜNK
Az Egri Fertálymesteri Testületet egy SZERETETKÖZÖSSÉG. Ebből egyenesen következik az, hogy a "Rác hóstya negyed fertálymesteri közössége" is az!
Nem a különböző rendelkezések vagy feltételek, nem valamilyen érdekek, nem az anyagi haszon, nem címek megszerzésére való törekvés kovácsol össze bennünket, hanem az egymás iránti önzetlen szeretet. A szeretet a jóra szolgáló erő, a Teremtő nyelvén szól és a vele való kapcsolat szerves része. Valójában isteni cselekedet és a legtisztább módja annak, hogy egy másik ember és a magunk lelkét tápláljuk.
Kötelességünk tehát, hogy munkánkkal és szenvedéseinkkel, egymás elfogadásával és szolgálatával a szeretet civilizációját építsük.
A lelki tevékenységünk szerves részét képezik a vallási programokon való aktív részvétel (templomi búcsúk, zarándoklatok, a templomi koncertek, stb.).
Mária szobor a haranglábbal
A II. Rákóczi Ferenc utca, Könyök utca és a Ráchegy utca találkozásában egy füves területen található az ún. Csengős Mária-szobor. Mivel állagát az időjárási körülmények elégé lerontották a Rác hóstya negyed fertálymesterei kezdeményezték a szobor és a harangláb felújítását. Az elhatározást tett követte, a negyed fertálymestereinek pénzbeli és fizikai munkájának valamint a Heves megyei Vízmű Zrt. egri üzemigazgatóságának köszönhetően valósult meg a felújítás.
Ezek a szakrális építmények ugyanúgy hozzátartoznak a városképhez mint az épületek, szobrok, parkok. Példázzák egy városrész lakóinak összetartozását és a Keresztényhithez való elkötelezettségüket. A mi elődeinknek, dédszüleinknek tartozunk azzal, hogy az általuk létrehozott értékeket megőrizzük, rendbe tartjuk és felújítjuk.
A fertálymesteri testület is ezt a szellemiséget hirdeti, hisz a mai zaklatott, elanyagiasodott világban egyre inkább szükség van, a keresztényi hitre, egymás segítésére, szeretetére, a közösségi összetartozásra. Bízom benne, hogy az utánunk jövő generációk az általunk képviselt elveket, értékeket tovább viszik.
A szakrális hely lelki feltöltődést elősegítő hatását bővítve egy kút létesítésére és egy pad elhelyezésére is sor került a területen, amik a testi feltöltődést segítik elő a megfáradt embereknek.
A műemlék együttes története A műemlék együttes képei
Önkéntes tevékenységek
Az önkéntesség olyan tevékenység, melyet egyénileg vagy csoportosan, rendszeresen vagy alkalmanként, a közös jó érdekében személyes akaratból végeznek anyagi ellenszolgáltatás nélkül. Az önkéntes nem elsősorban saját családjának segít, munkálkodása hozzáadott értékként jelenik meg egy kisebb vagy nagyobb közösség életében. Előnye, hogy elősegíti a társadalmi beilleszkedést, hozzájárul a szegénység, a kirekesztődés csökkentéséhez. Az önkéntesség segít környezetünk és közösségünk jobbá tételében.
A gyakorlati megvalósítása:
-- Az éves fertálymesteri közgyűlést követő disznótoros vacsora előkészítésében fertályunk több tagja is részt vesz (Borosi Ákos, Für István, Jávorszki János, Merczel Imre), sőt Merczel Imre és neje (Ibolya) főszerepet játszik a finom vacsorához szükséges hurka, kolbász ízesítésében, elkészítésében, majd a nagysuttogókra szánt szalonnák pácolásában, sóoldatban való érlelésében.
-- Jég-kommandó: A Rác hóstya területén található lépcsősor (113 lépcső) megtisztítása a hótól, csúszásmentesítés. (Jávorszki János, Gyenes József, Kőteleki Dénes és Seres László)
Kulturális tevékenység
Fertályunk 4 tagja (Bíró Attila, Für István, Petrovics József Pál, Rohlicsek István) rendszeresen részt vesz a Fertálymesteri énekkar munkájában. Heti rendszerességgel járnak próbákra, illetve évente 8 - 10 alkalommal fellépnek különböző rendezvényeken (pl. Hanyi kápolnánál rendezett koncerten, ökumenikus héten az egri református templomban, a Bartakovics Béla Művelődési Központ által szervezett Éneklő Magyarország rendezvényein, a felsőváros és a saját magunk által szervezett rendezvényeken, stb.), ezzel is népszerűsítve a fertályunkat.
Megemlékezések, ünnepségek, találkozók
Vannak emberek, vannak neves napok, melyekre emlékezünk s vigyázunk, mint jelekre. Márciusnak idusára figyelve nekem ilyen dolgok jutnak eszembe... Sorsdöntő nap, csendes eső, beszédek... "Itt az idő," jön a jobb sors, vegyétek!
Rákóczi emlékév Jászok 25. világtalálkozója
Főzőversenyeken való indulás
Az egri fertálymesteri testület és a Rác hóstya
negyed népszerűsítése érdekében több fertálymesterünk is különböző
főzőversenyen indultak el.
-- Merczel Imre ("Főszakács") és Petrovics József Pál ("Főkukta") feleségeikkel együtt. Ezen próbálkozásaikat többnyire sikerek kisérték, ami a jövőre nézve is erőt ad nekik. 2016 - Verpelét - I. hely; 2017 - Verpelét - Különdíj; 2018 - Felnémet - II. hely és Verpelét - II. hely.
Természetesen ennek háttere, hogy a szomszédünnepek, a horgászversenyek bográcsosait is ez a csapat főzte, főzi kiegészülve Für István barátunk urunkkal, sőt még a tenki kórustalálkozóra is ők készítették a bográcsgulyást, a résztvevők nagy megelégedésére.
-- Seres László és kedves neje 2017-ben Felnémeten macok főző versenyen szép eredményt ért el.
-- Boroi Ákos és Jávorszki János 2018 decemberében a (Magyarok vására) forraltbor főző versenyen I. helyezést ért el.
Horgászversenyek
A rác hóstya negyed szervezésében - először a fertálymesteri testület '96-os fennállása óta - horgászversenyt hirdettünk a fertálymesteri testület és kedves családjaik részére. Mivel egy jól sikerült rendezvényt sikerült összehozni, így úgy gondoltuk hagyományt teremtünk belőle. A IX. fertály fertálymesterei, a két főszervező Jávorszki János és Seres László irányítása mellett vállalta a horgászversenyek megrendezését. Az ebéderől Merczel Imre ("főszakács"), Für István és Petrovics József Pál ("kukták") gondoskodnak, a feleségeik maximális segédkezése mellett.
Tánciskola fertálymestereknek
A tánc a test jellemzően ritmikus mozgásával érzelmeket fejez ki, társadalmi kapcsolatokat épít. A tánc az emberek közötti verbális kommunikáció eszközének tekinthető.
Bíró
Attila barátunk urunk (IX. Rácz hóstya negyed)
vezetésével -- 2018. november
4. és december 16. között, vasárnap délutánonként
(7 alkalommal) -- fertálymesteri társastánc
foglalkozások voltak, a Városfal út 4. szám alatt, ahol mindenkit szeretettel
láttunk!
A programban szerepelt az angol keringő, a bécsi keringő, a cha-cha-cha, a rumba, a rocki, a csárdás, és egyéb más, a résztvevők által igényelt formációk. A tánctanulásban alkalmanként 8 - 10 pár vett részt, a program zárása ként egy nagyon hangulatos "vizsgatáncra" és "bulira" került sor, amire több fertálymester is meghívást kapott.
Minden Magyarok Megmaradásáért maraton.
Borosi Ákos (Juhász Gáborral) 2018. augusztusában teljesítette Verecke-hágó --- Ópusztaszer 470 km távot, 11nap alatt futva és kerékpárral kísérve.
Jégkomandó |
Rác hóstyánkon található lépcsősor (113 lépcső) megtisztítása